Calendar Ortodox Septembrie 2018

SEPTEMBRIE (30 zile)
ziua 12 ore, noaptea 12 ore


1 S †) Sf. Cuv. Dionisie Exiguul; Sf. Cuv. Simeon Stâlpnicul şi Marta, mama sa; Sf. 40 de Muceniţe din Adrianopol
(Începutul anului bisericesc)
2 D Sf. Mc. Mamant; S. Ier. Ioan Postitorul, Patr. Constantinopolului
Duminica a XIV-a după Rusalii (Pilda nunții fiului de împărat);
Ap. II Corinteni I, 21-24; II, 1-4; Ev. Matei XXII, 1-14; glas 5, voscr. 3
3 L Sf. Mc. Antim, Ep. Nicomidiei; Sf. Cuv. Teoctist
4 M Sf. Mc. Vavila, Ep. Antiohiei; Sf. Prooroc Moise; Sf. Mc. Petroniu
5 M Sf. Prooroc Zaharia şi Dreapta Elisabeta, părinţii Sf. Ioan Botezătorul; Sf. Mc. Urban

(Post)
6 J Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose; Sf. Mc. Eudoxie şi Macarie
7 V Înainteprăznuirea Naşterii Maicii Domnului; Sf. Mc. Sozont; †) Sf. Cuv. Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi

(Post)
8 S (†) Naşterea Maicii Domnului
(Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf. Cruci)
9 D Sf. şi Drepţii părinţi Ioachim şi Ana; †) Sf. Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona şi Sf. Cuv. Chiriac de la Tazlău
Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim);
Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Ioan III, 13-17; glas 6, voscr. 4
10 L Sf. Mc. Minodora, Mitrodora şi Nimfodora; Sf. Pulheria împărăteasa
11 M Sf. Cuv. Teodora din Alexandria; Sf. Cuv. Eufrosin
12 M Sf. Mc. Avtonom, Macedonie şi Teodul
(Odovania Praznicului Naşterii Maicii Domnului)

(Post)
13 J Înainteprăznuirea Înălţării Sf. Cruci; Sf. Sfinţiţi Mc. Corneliu Sutaşul si Ciprian, episcopul Cartaginei; †) Sf. Cuv. Ioan de la Prislop; Sf. Mc. din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian şi Valerian
14 V (†) Înălţarea Sf. Cruci

(Dezlegare la ulei şi vin)
15 S †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoş, mitropolitul Banatului; Sf. M. Mc. Nichita Romanul; Sf. Ier. Visarion, ep. Larisei
(Sâmbăta după Înălțarea Sf. Cruci)
16 D Sf. M. Mc. Eufimia; Sf. Mc. Meletina şi Ludmila
Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos);
Ap. Galateni II, 16-20; Ev. Marcu VIII, 34-38; IX, 1; glas 7, voscr. 5
17 L Sf. Mc. Sofia şi fiicele sale: Pistis, Elpis şi Agapi
18 M Sf. Eumenie, Ep. Gortinei; Sf. Mc. Ariadna şi Castor
19 M Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont

(Post)
20 J Sf. M. Mc. Eustatie şi soţia sa Teopista cu cei 2 fii: Agapie şi Teopist
21 V Sf. Ap. Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania Praznicului Înălţării Sf. Cruci)

(Post)
22 S †) Sf. Ier. Mc. Teodosie de M-rea Brazi, mitropolitul Moldovei; Sf. Sfinţit Mc. Foca; Sf. Mc. Isaac; Sf. Martin
23 D † Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sf. Cuv. Xantipa şi Polixenia
Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată);
Ap. II Corinteni IX, 6-11; Ev. Luca V, 1-11; glas 8, voscr. 6
24 L Sf. M. Mc., întocmai cu apostolii, Tecla; Sf. Cuv. Siluan Athonitul
25 M Sf. Cuv. Eufrosina; Sf. Cuv. Pafnutie Egipteanul; Sf. Cuv. Serghie de la Radonej
26 M †) Adormirea Sf. Ap. şi Ev. Ioan; †) Sf. Voievod Neagoe Basarab; Dreptul Ghedeon

(Dezlegare la ulei şi vin)
27 J †) Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Ţarii Romaneşti; Sf. Mc. Calistrat şi Epiharia
28 V † Sf. Cuv. Hariton Mărt.; Sf. Prooroc Baruh

(Post)
29 S Sf. Cuv. Chiriac Sihastrul; Sf. Mc. Trifon, Gudelia şi Petronia
30 D Sf. Mc. Grigorie Luminătorul, Ep. Armeniei; Sf. Mc. Ripsimia şi Gaiani

Duminica a XIX-a după Rusalii (Predica de pe munte – iubirea vrăjmașilor);
Ap. II Corinteni XI, 31-33; XII, 1-9; Ev. Luca VI, 31-36; glas 1, voscr. 7