Calendar Ortodox Aprilie 2018

APRILIE (30 zile)
ziua 13 ore, noaptea 11 ore


1 D Sf. Cuv. Maria Egipteanca; Sf. Cuv. Macarie Mărt.; Sf. Mc. Gherontie
(Denia Sf. și Marii Luni)

(Dezlegare la peşte)
(†) Intrarea Domnului în Ierusalim (Duminica a VI-a din Post – a Floriilor);
Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18
2 L Sf. și Marea Luni; Sf. Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian şi Edesie
(Denia Sf. și Marii Marți)

(Numai seara, pâine şi apă)
3 M Sf. și Marea Marți; Sf. Cuv. Nichita Mărturisitorul si Ilirie; Sf. Mc. Elpidifor
(Denia Sf. și Marii Miercuri)

(Numai seara, pâine şi apă)
4 M Sf. și Marea Miercuri; Sf. Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful
(Denia Sf. și Marii Joi)

(Numai seara, pâine şi apă)
5 J Sf. și Marea Joi; Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod
(Pomenirea morților – Denia celor 12 Evanghelii, a Sf. și Marii Vineri)

(Dezlegare la ulei şi vin)
6 V Sf. și Marea Vineri – Scoaterea Sf. Aer; Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Sf. Cuv. Platonida; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida
(Denia Prohodului Domnului, a Sf. și Marii Sâmbete) (Zi aliturgică)

(Post negru)
7 S Sf. și Marea Sâmbătă; Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac.

(Post negru)
8 D
(Vecernia Învierii)
(†) Învierea Domnului (Sf. Paști);
Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
9 L (†) A doua zi de Paști (Mărturia lui Ioan Botezătorul); Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim.
10 M (†) A treia zi de Paști (Drumul spre Emaus); Sf. Mc. Terentie, Pompie, African şi Maxim; Sf. Mc. Dima
11 M †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Ramnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Sf. Cuv. Trifina

(Harţi)
12 J †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărturisitorul; Sf. Antuza
13 V †) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul

(Harţi)
14 S †) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida
15 D Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent şi Vasilisa
Duminica a II-a după Paști (a Sf. Ap. Toma);
Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
16 L Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina şi Hionia
17 M Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei
18 M Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina

(Dezlegare la peşte)
19 J Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie
20 V †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu

(Dezlegare la peşte)
21 S Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipial; Sf. Mc. Teodor din Perga
22 D Sf. Ier. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail
Duminica a III-a după Paști (a Mironosițelor);
Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8; glas 2, voscr. 4
23 L †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie
24 M †)
Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest, Sava Brancovici şi Simion Stefan, Mitr.
Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi
Valentin din Durostorum;
Sf. Cuv. Elisabeta
25 M Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului

(Dezlegare la peşte)
26 J Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă)
27 V Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon

(Dezlegare la peşte)
28 S Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia
29 D Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărt.
Duminica a IV-a după Paști (a slăbănogului de la Vitezda);
Ap. Fapte IX, 32-42; Ev. Ioan V, 1-15; glas 3, voscr. 5
30 L Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei